"Ақмола облысы Білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша Білім беру бөлімінің жанындағы Қабанбай батыр ауылының "Балауса" бөбекжайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны
Государственное коммунальное казенное  предприятие "Ясли-сад Балауса" села Кабанбай батыра при Отделе образования по Целиноградскому району Управления образования Акмолинской области

Тақырыбы: « 1–5 сандары. Топтастыру және сәйкестендіру»

10.12.2025

Өткізген:Исатова А.Е.

Білім беру саласы: Таным

Тақырыбы: « 1–5 сандары. Топтастыру және сәйкестендіру»

Тобы: Ересек тобы «Жасқанат»

 Мақсаты:

1–5 сандарын тану, атау және ретімен орналастыру

Заттарды санға сәйкес топтастыру

Логикалық ойлауын, қозғалыс дағдыларын және ұсақ моторикасын дамыту

Ойын арқылы белсенділікке, ынтымаққа тәрбиелеу

Қолданылатын ойындар:

1. «Сандар амандасады»

2. «Санды тоқтат!» (Доппен ойын)

3. «Санды тап та жүгір!»

4. «Себеттегі сандар»

5. «Ормандағы сан іздеу»

6. «Қай сан жасырынды?»

7. «Қарлығаштың жемі»

 Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)

 Ойын: «Сандар амандасады»

Тәрбиеші 1–5 сандарын кезекпен көрсетеді.

Балалар санға сәйкес қимылды орындайды:

1 – бір рет шапалақ

2 – екі рет секіру

3 – үш шапалақ

4 – төрт айналу

5 – бес қадам

Мақсаты: көңіл-күй көтеру, сандарды іске қосу.

II. Негізгі бөлім (20–22 минут)

 

1-ойын: «Санды тоқтат!» (Доппен ойын)

Материал: доп

Тәрбиеші допты лақтырып сан айтады: «4!»

Допты алған бала 4 рет қимыл жасайды (секіру/шапалақ).Барлық балалар қатысады.

Мақсаты: сан мен қимылды байланыстыру.

2-ойын: «Санды тап та жүгір!»

Материал: қабырғаға ілінген 1–5 сандары

Музыка ойнағанда балалар жүгіреді.

Музыка тоқтағанда тәрбиеші сан көрсетеді.

Балалар тез сол санға барады.

Дамытады: зейін, жылдамдық, бағытты бағдарлау.

 3-ойын: «Себеттегі сандар» (Топтастыру)

Материал: 1–5 сандары бар себеттер, әртүрлі ұсақ заттар

Тәрбиеші тапсырма береді:

«1 санына – 1 ойыншық қойыңдар, 2 санына – 2 ойыншық...»

Балалар себеттерді дұрыс заттармен толтырады.

Әр бала өз таңдағанын түсіндіреді.

Мақсаты: заттарды санға қарай топтастыру.

4-ойын: «Ормандағы сан іздеу» (Қимыл-іздеу)

Материал: бөлмеге жасырылған 1–5 сандары

Барысы:

Балалар "орманға" саяхатқа шығады.Жасырын сандарды табады.

Әр табылған санға сәйкес қимыл орындайды:

1 – бір аяқпен тұру

2 – екі секіру

3 – үш шапалақ

4 – төрт бұрылу

5 – бес қол бұлғау

Мақсаты: ізденіс, санды тану, қозғалыс белсенділігі.

 5-ойын: «Қарлығаштың жемі» (Сәйкестендіру)

 

Материал: құстардың суреттері және сан белгілеріӘр құстың алдында саны бар.

Балалар тиісті сандағы «жемді» құстың алдына қояды.

Мысалы:

3 саны бар қарлығашқа – 3 жем

5 саны бар торғайға – 5 жем

Мақсаты: сан–зат сәйкестігі.

6-ойын: «Қай сан жасырынды?»

Материал: 1–5 сандары тізіліп қойылады

Тәрбиеші бір санды жауып қояды.

Балалар қай сан жоғалғанын айтады.

Мақсаты: реттік санау, логикалық ойлау.

III. Қорытынды (3 минут)

 Сұрақ-жауап:

«Бүгін қандай сандармен жұмыс істедік?»

«Қай ойын ұнады?»

«Сандар неге керек?»

Қорытынды қимылды ойын:

«1–5-ке дейін сана да секір»

Балалар 1–5 дейін санап, соған тең қимыл жасайды.

 Күтілетін нәтиже:

1–5 сандарын ажыратады, атайды

Сандарды ретімен орналастырады

Заттарды санға сай топтастырады

Ойындарда белсенділік танытады.Қорытынды жасау.Балаларды мадақтау.Келген қонақтармен қоштасу

Просмотров: 92


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

СоцСети

Ұйымдар тізімі
Текст